Antun Motika
Prominent Istrians

 

NA DANAŠNJI DAN PRIJE PETNAEST GODINA UMRO JE PULJANIN ANTUN MOTIKA, JEDAN OD NAJVEĆIH HRVATSKIH LIKOVNIH UMJETNIKA 20. STOLJEĆA

Svjetlosni intimist na granici apstrakcije

Utorak, 13. veljače 2007.

Motika je u svojim radovima objedinio suvremenu formu i istraživačko polje – svjetlost • Nije ga mazila kritika nekih pisaca likovnih osvrta, a ponajviše tada uvaženog i cijenjenog povjesničara umjetnosti Ljube Babića • Iz današnje perspektive može se reći da je Motika bio preprogresivan i samozatajan da bi njegova umjetnost bila shvaćena. Neki ga elokventni kritičari jednostavno nisu mogli razumjeli…

PULA - Prošlo je petnaest godina od smrti Antuna Motike, hrvatskog slikara, kipara, crtača, strip-crtača, ilustratora, likovnog pedagoga, rođenog Puljanina i jednog od najznačajnijih predstavnika (pored Emanuela Vidovića i Marina Tartaglie) intimizma modernog hrvatskog slikarstva prve polovice 20. stoljeća.

Iako nepravedno valoriziran i nedovoljno zastupljen, a kao takav i neadekvatno populariziran, Motika je samozatajno i samo na njemu svojstven način ostavio dubok trag i velik doprinos u hrvatskoj likovnoj umjetnosti. Umjetnik je, naime, još krajem 70-ih godina prošloga stoljeća poželio da se u njegovom rodnom gradu sačuva dio zbirke, ali pod uvjetom da mu Pula za vrijednost pet tisuća radova kupi stan u Zagrebu. Tadašnje vlasti nisu se složile s tim, pa je tako Motikin muzej ostao neostvarena želja. Međutim, Pula će se ove godine ipak odužiti svojem velikom sugrađaninu i umjetniku otvaranjem galerije Antuna Motike u Kandlerovoj ulici u kojoj će se moći razgledati dio opusa istarskog »Vunderkinda«, pazinskog gimnazijalca i barda prvog hrvatskog stripa, kako veli povjesničarka umjetnosti Jerica Ziherl. Grad Pula je, naime, prošle godine otkupio oko tisuću i pol Motikinih radova (crteži, gvaševi, ulja, skice, skulpture) u vrijednosti od 50.000 eura, dok je slikarev nećak Dušan Motika donirao još oko 1.550 crteža i raznih predmeta dokumentarnog značaja, o kojima sada skrbi Oto Širec, voditelj Zbirke umjetnina grada Pule. Riječ je i o recentnim radovima, ali i onima srednje kvalitete iz svih faza djelovanja, koji će biti u stalnom postavu buduće galerije.

Pazin - Sušak - Zagreb - Mostar - Pariz

Više je razloga zbog čega su lik i djelo Antuna Motike važni, a među njima je način na koji je ovaj umjetnik utro svoje stope u povijesti umjetnosti na ovim prostorima.

Na granici apstrakcije - 'Aleja' iz 1935.

Harlekin' iz 1977

Rodio se 30. prosinca 1902. u Puli u obitelji vinara, gdje provodi djetinjstvo. Osnovnu školu pohađa u Puli i Žminju, a gimnaziju u Pazinu i na Sušaku. Upravo su ti srednjoškolski dani u kojim crta prve vizije grada budućnosti, sličnog »Futoropolisu« Sant' Elije, kao i svoje prve stripove i oslikovljene albume poput »Puta na mjesec« ili karikatura u školskom listu »Vinko Lozić«. Motikin je talent prvi uočio ondašnji spiritus movens, glazbenik i likovnjak Saša Šantel, koji ga je usmjerio i pripremio za daljnju naobrazbu. Odobrenjem stipendije Matice hrvatske Motika uspijeva upisati Umjetnički akademiju u Zagrebu (1921.- 1926.) i to kiparstvo u odjelu Rudolfa Valdeca. Slikarstvo uči kod Maksimilijana Vanke, Vladimira Becića i Ljube Babića. Nakon diplome ide na doškolovanje kod Ljube Babića te dobiva posao u tadašnjem listu »Obzor« kao korektor. Do 1929. surađuje kao karikaturist u humorističnom listu »Koprive« i izrađuje keramiku. Iste godine odlazi u Mostar gdje predaje crtanje u gimnaziji. Mostarska faza trajala je punih deset godina uz iznimku dva studijska putovanja u Pariz (1930. i 1935.), gdje svoje slikarstvo i prepoznatljiv intimistički iskaz dovodi do maksimuma. Lakoća poteza, prozračnost palete te varijacije mostarske faze u sprezi s francuskim iskustvom Dufyja ili Utrilla, dovodi do fenomenalne ljupkosti i erotiziranih aktova u maniri gotovo Fragonardove bestjelesne levitacijske maglovitosti. Prva samostalna izložba dogodila se 1933. godine u zagrebačkom salonu »Ulrich«, a već iduće godine izlaže kao gost na izložbama grupe trojice (Babić-Becić-Miše). Dvije godine kasnije priređuje drugu samostalnu izložbu u Modernoj galeriji, a zatim ponovno odlazi u Pariz te izlaže čak i u Beču. Godine 1940. iz Mostara je premješten u Zagreb, a iste godine priređuje treću samostalnu izložbu te počinje raditi na eksperimentima (kolaž, dekalkomanija, dimnice, fotografika, organski materijali). Postaje profesor na Državnoj obrtnoj školi u Zagrebu, današnjoj Školi primijenjenih umjetnosti, gdje ostaje do mirovine 26. lipnja 1961.

Umješan skulptor inspiriran muranskim staklom

Antun Motika dvaput je izlagao na Venecijanskom bijenalu, 1942. i 1952. godine. Naime, za Veneciju ga sudbinski vežu ponajbolja ostvarenja. To su skulpture od stakla, rađene u radionicama za proizvodnju stakla na Muranu. Upravo je u tim skulpturama Motika objedinio suvremenu formu i istraživačko polje – svjetlost. Naime, u njegovim je fazama, nakon što je prilikom prvog boravka u Parizu odbacio tradiciju Babića, Krizmana ili Stainera, gotovo uvijek istraživačko polje - svjetlost. Upravo je iz tog razloga Motika prozvan slikarom intimnog postimpresionizma. Također valja napomenuti da je naš pazinski gimnazijalac svoje studije aleja još 1935. doveo do same granice apstrakcije. Spomenimo i to da ga nije mazila kritika nekolicine tadašnjih pisaca likovnih osvrta, a ponajviše uvaženog i cijenjenog povjesničara umjetnosti Ljube Babića, te da je apstrakcija u nas prihvaćena tek 1951. nakon Murtićevih »Njujorških veduta«. Iz današnje perspektive može se reći da je Motika bio preprogresivan i samozatajan da bi njegova umjetnost bila shvaćena. Neki ga elokventni kritičari jednostavno nisu mogli razumjeli…

O Motikinim radovima u Zbirci umjetnina grada Pule skrbi Oto Širec

'Futoropolis' iz 1917. po uzoru na Sant' Eliju

'Atelier u Parizu' oko 1930.

Nakon brojnih nagrada («Vladimir Nazor« za životno djelo) retrospektivnu izložbu ostvaruje 1974./75. godine u organizaciji Moderne galerije u Zagrebu. Dobiva nagradu Čakavskog sabora. Postaje dopisni član JAZU-a, a 1985. sudjeluje na izložbi »10 istarskih umjetnika«. Godine 1987. u zagrebačkoj galeriji Kaptol ima izložbu slika i medalja. Nakon izložbe »Tisuću godina hrvatske skulpture« 1991. Motika priređuje svoju posljednju samostalnu izložbu u zagrebačkoj galeriji »Amedeo« predstavivši se slikama rađenim na promidžbenim materijalima tvornice lijekova. Umire u Zagrebu na današnji dan 1992., a pokopan je na groblju Mirogoj.

U čemu je tajna prave vrijednosti Antuna Motike? Neopterećenost i svedenost izraza na minimalnu informacijsku potrebitost, vješto i meko baratanje kistom, lazurni i prozračni namazi kako svijetlim, tako po potrebi i gustim, težim slojevima. Sposobnost kontemplacije i nalaženja naizgled nebitnih mjesta, znanih i bitnih samo autoru, etiketirat će Motiku slikarom intimizma. Uzori poput Matissea, Cezannea, Dufyja, kao i prijateljevanje s Josipom Seisselom, protagonistom hrvatske varijante nadrealizma i neokonstruktivizma, determinirat će Motiku tihim, ali subverzivno »opasnim« umjetnikom, čije prave vrijednosti, posredstvom jednog od njegovih prvih recenzenata Darka Scneidera, kao i njegovog nasljednika Darka Glavana, sve više dolaze na vidjelo.

Danas, petnaest godina nakon njegove smrti, jasno je da će ime Antuna Motike, poput tragične sudbine velikog broja naših najboljih umjetnika, u modernoj i suvremenoj povijesti likovne kulture Hrvatske postajati sve važnije iz dana u dan. Na koncu, ipak raduje činjenica da će vrijedna ostavština, odnosno crteži, ulja, gvaševi i skulpture Antuna Motike, u Puli imati stalni postav u novoj galeriji čije je otvaranje najavljeno za Dan grada. U čast jednog od najpoznatijih istarskih umjetnika i promicatelja istarske kulture i intelekta zabilježenog u brojnim radovima bogatog i plodnog, ali još uvijek nedovoljno valoriziranog opusa.

Vedran ŠILIPETAR

'Crveni bik' od muranskog stakla iz 1962.

Izvor:

  • https://www.glasistre.hr/?025e75e188f7cf5f8cf6b03dab3bf3c4,TS,2003,,12094,,155210,


Main Menu


Created: Tuesday, February 13, 2007; Updated Saturday, May 01, 2021
Copyright © 1998-2025 IstriaNet.org, USA